radca prawny dębno
Detective

Dowody w sprawie rozwodowej cd.

rozwód

Było już o dowodach osobowych, czas na dowody z dokumentów.

Dowody z dokumentów dzielimy na urzędowe i prywatne.

O dowodach z dokumentów urzędowych wspominaliśmy już we wpisie o załącznikach do pozwu (klik). Dokumentem urzędowym jest dokument sporządzony w przepisanej formie przez powołane do tego organy władzy publicznej i inne organy państwowe w zakresie ich działania. Najważniejsze dowody urzędowe w sprawie o rozwód to akty stanu cywilnego – akt małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci pochodzących z małżeństwa. Do tego typu dowodów zaliczają się również wyroki Sądów (np. skazujące naszą małżonkę/małżonka za prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, ustalające alimenty), odpisy z akt czy też notatki policyjne np. z interwencji w mieszkaniu, zaświadczenia ze szkoły. W celu wykazania wysokości swoich zarobków złożymy zeznania podatkowe.

Dowodem z dokumentów prywatnych będzie wszystko to co sporządziliśmy my, małżonka/małżonej lub osoby trzecie (niebędące oczywiście dokumentem urzędowym). Dokument taki stanowi dowód tego, że osoba która ten dokument podpisała, złożyła oświadczenie o treści w nim zawartej. Do tego typu dokumentów należeć będą wszelkiego rodzaju umowy o pracę, umowy najmu, zaświadczenia o zarobkach, wydruki z konta bankowego, potwierdzenia przelewów, listy, oświadczenia stron.

Warto pamiętać, że większa moc mają dokumenty urzędowe. A zatem jeśli nasza małżonka/małżonek, np. pod wpływem alkoholu awanturuje się, warto wezwać Policję, by ta sporządziła stosowną notatkę. Taki dowód będzie mocniejszy niż nasze zeznania czy zeznania świadków.

 

Co z SMSami i e-mailami? Billingami? Zdjęciami i wpisami na portalach typu Facebook? 

Oczywiście są to również dowody w sprawie rozwodowej. Należy pamiętać i zadbać o to, by na owych dowodach była zawarta przede wszystkim data. Pozwoli to na ułożenie „historii” w jedną całość. Czasami warto też pomyśleć co się samemu pisze. Łatwo „zginąć” od własnej broni! Warto przemyśleć nim coś napiszemy, ponieważ w emocjach łatwo o pomyłki. Jeśli małżonka/małżonek pisze Ci wprost, że Cię nie kocha, że odchodzi do innego/innej, że porzuca dzieci, zachowaj te SMSy i dołącz wydruki jako dowód. To samo jeśli chodzi o e-maile. Przyłapałeś żonę/męża na zakładaniu kont na portalach randkowych? Zrób screen i dołącz do pozwu. To samo dotyczy portali społecznościowych. A po co nam billing? Możemy wykazać jak często, z kim i w jakim czasie kontaktowała się nasza druga połowa.

Pamiętaj! Dowody należy uzyskiwać zgodnie z prawem! Zatem wykradanie haseł, fałszowanie treści SMSów Ci nie pomoże, a może tylko zaszkodzić!

A czy video albo nagranie audio może być dowodem w sprawie dowiecie się już niebawem z kolejnego wpisu!

» rozwód » Dowody w sprawie rozwodowej cd.
19 października 2016
, , , , ,


« »