radca prawny dębno
Signer une convention

Pozew o rozwód – co załączyć?

rozwód

Nosisz się z zamiarem złożenia pozwu rozwodowego? Nie wiesz jakie dokumenty zebrać i co Ci będzie potrzebne? Poniżej zamieszczamy krótki poradnik, tak byś wiedział na co zwrócić uwagę.

Często wydaje się nam, że wystarczy złożyć do Sądu pozew, w którym zażądamy orzeczenia między nami, a naszą małżonką zakończenia małżeństwa poprzez rozwód. Niestety, to zdecydowanie za mało.

O czym należy pamiętać?

Niezbędny będzie nam numer PESEL nie tylko nasz, ale i dzieci pochodzących z małżeństwa, w szczególności tych które są małoletnie, bądź się uczą i należą im się alimenty. Skoro jesteśmy już przy dzieciach to niezbędny będzie odpis aktu ich urodzenia, a skoro znajdujemy się już w Urzędzie Stanu Cywilnego to również należy pobrać odpis aktu małżeństwa. Do pozwu o rozwód dołączamy bowiem zarówno akt małżeństwa, jak i akty urodzenia dzieci.

Nie zapomnij również o opłacie od pozwu, o czym będzie mówić kolejny wpis na blogu.

Warto dołączyć również oświadczenie o zarobkach, jeśli wnosimy o ustalenie alimentów, bo zapewne Sąd nas do tego wezwie.

A co z dowodami?

W zależności od tego czy będziemy wnosić o orzeczenie rozwodu z orzekaniem o winie lub jej braku, ilość załączonych dowodów będzie się wahać od 0 do nieskończoności. Co warto zbierać? Jakie dokumenty trzymać? Czy facebook to źródło dowodów? Czy SMSy mogą świadczyć o zdradzie małżonki? O tym napiszemy już jutro…

Podział majątku

Sąd na zgodny wniosek stron może w wyroku rozwodowym dokonać podziału majątku. Warto zatem do pozwu załączyć albo ugodę podpisaną z małżonką co do podziału majątku, albo akt notarialny, w którym takowego podziału dokonali Państwo jeszcze przed sprawą rozwodową. Przyspieszy to zapewne obrót spraw.

» rozwód » Pozew o rozwód – co...
17 października 2016
, , , , , ,


« »