radca prawny dębno

Radca prawny – uprawnienia

Bez kategorii

Czy Pani może mnie reprezentować w sądzie? Czyli czym się różni adwokat od radcy prawnego…

Jakie Pani ma uprawnienia? Czy Pani jest adwokatem? A czy Pani może ze mną pójść do sądu? To pytania, z którymi spotykamy się codziennie. Z czego to wynika? Zapewne zarówno z niewiedzy społeczeństwa, ale i słabej w porównaniu do adwokatów kampanii uświadamiania obywateli kim jest radca prawny i jakie ma uprawnienia.

 

Czym zatem różni się radca prawny od adwokata?

 

Na plakatach rozwieszanych przez Okręgowe Izby Adwokackie czytamy: Adwokat – doradza i broni od 300 lat, Adwokat – nikt nie zrobi tego lepiej, Adwokat – najlepszy wybór.

 

Prawdą jest, że zawód radcy prawnego w porównaniu do adwokata jest stosunkowo młodym zawodem. Powstał w latach 60. XX wieku i na początku miał na celu obsługę przedsiębiorstw. Z czasem jednak zakres spraw, którymi mógł zajmować się radca prawny powiększał się i tak od 2015 roku zawód radcy prawnego uległ zrównaniu z adwokatem. A zatem, radca prawny prowadzący działalność gospodarczą i niebędący zatrudniony na umowę o pracę, ma dokładnie takie same uprawnienia jak adwokat. Wskazać należy, że poza Polską nigdzie w Europie nie ma takiego dualizmu zawodów prawniczych. Pojawiają się głosy, aby te dwa zawody zrównać i stworzyć jeden, ale póki co są to tylko plany…

 

Rozbicie na dwa zawody skutkuje tym, że nasi klienci często są zdezorientowani i nie zdają sobie sprawy z tego, że radca to taki sam pełnomocnik czy obrońca jak adwokat. Mamy takie same uprawnienia, a zatem poza sporządzaniem pism, umów, opinii, możemy strony reprezentować przed sądami i innymi organami. Obsługujemy nie tylko przedsiębiorstwa, ale i osoby fizyczne (np. sprawy rodzinne, spadkowe).

 

Różnice są, ale minimalne.

 

Pierwszą i dostrzegalną różnicą jest kolor żabotu przy todze. Adwokaci posiadają żabot o kolorze zielonym, natomiast radcowie prawni w kolorze niebieskim.

 

Radcowie w porównaniu do adwokatów, mogą świadczyć pracę na podstawie umowy o pracę. Jednak z tego tytułu występuje ograniczenie dla radców, ponieważ radca prawny który pozostaje w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę nie może być obrońcą w sprawach karnych. Jak wyżej wspomniano, jeśli radca prowadzi działalność gospodarczą albo prowadzi kancelarię w formie spółki i nie pozostaje w stosunku pracy na podstawie umowy o pracę to może jako obrońca w sprawach karnych występować.

 

Różnice zatem są naprawdę niewielkie, a dualizm tych obu zawodów wprowadza wiele zamieszania.

 

W imieniu swoim i swoich koleżanek i kolegów z Okręgowych Izb Radców Prawnych zapraszamy do korzystania z pomocy nie tylko adwokatów, ale i radców prawnych 🙂

 

Zdjęcie wykorzystane do niniejszego postu pochodzi z kampanii promocyjnej OIRP w Warszawie i zostało zapożyczone ze strony www.oirpwarszawa.pl

» Bez kategorii » Radca prawny – uprawnienia
30 maja 2017
, ,


« »